Jedličkův ústav a školy ilustrace Jedličkův ústav a školy – kvalitní bezbariérová škola, která ucelenou rehabilitací připravuje děti a mládež s tělesným postižením k integraci do života. logo Praha
Jedličkův ústav a Mateřská škola a Základní škola a Střední škola, V Pevnosti 4, 128 41 Praha 2,
tel.: 241 083 233, e-mail: jus@jus.cz, IČO: 70 87 31 60
ilustraceO nás
ilustraceAktuality z Jedle
ilustraceNaše služby
ilustraceBezbariérové školy JÚŠ
Projekty a pravidelné aktivity
Centrum služeb Vyšehrad
Pronájmy volných prostor
Výběrová řízení a pracovní příležitosti
Podporují nás
Kontakty
110 let Jedličkova ústavu
Fotogalerie
Objednávání jídel
Mapa stránek

Rehabilitace i pro další

Občanské sdružení Borůvka, které je součástí Centra služeb Vyšehrad, vhodně rozšiřuje služby pro klienty Jedle. Kromě známého vyšehradského obchůdku, dopravy, osobní asistence a TaKavárny provozuje zároveň projekt Rehabilitace i pro další. (http://www.osboruvka.cz/cz/projekty/rehabilitace/)

 

Abych pro vás zjistil něco víc, sešel jsem se s Lenkou Nádvorníkovou z Borůvky a její klientkou Luckou Špačkovou.

Odpovídá Lenka Nádvorníková:

Co je rehabilitace pro další?

Rehabilitace pro další funguje od května 2007 s finanční podporou Nadace Jedličkova ústavu (www.nadaceju.cz) a je tu pro absolventy, kteří ztratili nárok na rehabilitaci poskytovanou JÚŠ nebo podobnými zařízeními v Praze i kdekoliv jinde. Tihle lidé se najednou dostali do situace, kdy dostanou od zdravotní pojišťovny třeba jen deset procedur za půl roku a oni by přitom potřebovali dvě procedury týdně. Zajistit si potřebou péči z vlastních prostředků může stát hodně peněz, klidně i 300,- Kč za jednu návštěvu. Proto tady vznikl nápad udělat v nedávno postaveném rehabilitačním pavilonu JÚŠ projekt, kde se bude za symbolický poplatek 30,- Kč nabízet možnost rehabilitace. Absolventi mají možnost docházet dvakrát týdně a využívat skvěle zařízené prostory i vybavení.

Opravdu může přijít i člověk, který nemá s Jedlí nic společného?

Může přijít kdokoliv s doporučením od lékaře, ale nemáme kapacitu na zdravé lidi, kteří mají jen problémy se zády. Dotyčný člověk to musí opravdu dlouhodobě potřebovat.

Co v rámci rehabilitace pro další nabízíte?

Nejoblíbenější je vodoléčba zahrnující perličkovou koupel, relaxaci a cvičení v bazénku. Pak také určitě masáže a individuální nebo skupinové cvičení. Dále toho nabízíme celkem hodně: míčkování, měkké techniky, reflexní cvičení, cvičení při bolestech zad, cvičení při VDT, posilovací a protahovací cvičení, cvičení dle Mojžíšové, cvičení s využitím míčů a jiných pomůcek, dechové cvičení a poradíme i při výběru kompenzačních pomůcek.

Existuje nějaká věková hranice?

Prakticky ne, ale protože jde o lidi, kteří už opustili nějaké zařízení, tak určitě nepůjde o desetileté děti. Naši klientelu zatím tvoří lidé mezi dvaceti a třiceti lety. Starší se nám zatím nehlásí, i když mohou.

Je podmínkou vlastnit průkaz ZTP?

Přímo napsané tohle pravidlo není, ale předpokládáme, že doporučení lékaře k nám vlastně pošle především jeho držitele. Jak už jsem jednou říkala, opravdu nemáme kapacitu léčit za 30 korun zdravé lidi.

Kolika lidem vlastně dokážete rehabilitaci zajistit?

Během odpoledne to může být až deset lidí. Fungujeme od 16 do 20 hodin každý čtvrtek a úterý. Pochopitelně záleží na typu terapie. Celkem k nám za ty dva roky docházelo přibližně devadesát různých klientů.

Kolik máte vlastně pracovníků?

Máme dva fyzioterapeuty a dva asistenty. Ti zvládnou všechno včetně vodoléčby, ale ta funguje jen do 18 hodin.

Dokážete zajistit i dopravu?

Záleží na denní době. Přivézt klienta kolem 16 hodiny by neměl být problém. Ale večerní odvoz ve 20 hodin už zajistit nemůžeme kvůli pracovní době našich řidičů. Ti totiž musí brzo ráno vstávat, aby rozváželi děti do školy.

Funguje rehabilitace pro další i o prázdninách?

Během velkých letních prázdnin bohužel ne. Ale v průběhu takových těch menších prázdnin, které přináší školní rok, fungujeme normálně.

Odpovídá Lucka Špačková:

Lucce je 26 let a do Jedle chodila od svých tří let až do konce základní školy. Pak sice odešla studovat na střední školu jinam, ale stále u nás bydlela. Dnes má vlastní byt a žije samostatným aktivním životem. K tomu pochopitelně patří i nezbytná rehabilitace.

Kde ses dozvěděla o možnosti rehabilitovat v Jedli?

 Mně o tom řekl někdejší sociální pracovník Honza Rohlena. A nezávisle na něm vlastně i jedna fyzioterapeutka tady z Jedle. Řekli mi, co a jak udělat. Takže teď už sem docházím už druhým rokem od září 2007.

A jsi spokojená?

Jsem spokojená, cvičení i masáže jsou fajn

Takže využíváš právě tyto dvě formy rehabilitace?

Já vlastně přímo necvičím. Buďto mě rehabilitační sestra masíruje nebo můžu chodit do vody, třeba do perličkové koupele.

Jak často?

Docházím sem každé úterý od 16 hodin na půl hodiny. To pokud jde pouze o masáž. Když chci i do „perličky“, trvá to o něco déle.

Kolik za to platíš?

Za jednu návštěvu platím 30 korun.

Je to pro tebe přijatelná cena?

To jo, to je úplná pohoda! 

Jak jsi řešila rehabilitaci dříve?

To bylo těžké. Vlastně jsem neměla nárok. Byla jsem u ortopeda a ten mi mohl cvičení napsat jedině, když mě něco bolelo. Takže jsem si vymyslela, že mě bolí třeba za krkem a on mi předepsal deset návštěv rehabilitace. Přitom mě nic nebolelo! Já ale přece potřebuji cvičit pořád, kvůli udržení svého fyzického stavu. Jenže ten jeho předpis pak byl právě jen na uvedenou „bolestivou“ pasáž. Na rehabilitaci se pak divili a vyptávali. Nikdo s tím v běžné praxi obvykle nemá moc zkušenosti. A navíc po těch předepsaných návštěvách jsem měla zase na rok vyčerpáno kvůli úhradám z pojišťovny.

Tady v Jedli si ale nic vymýšlet nemusíš, že?

To rozhodně nemusím. Můžu si vybrat, co chci a co mi vyhovuje.

A potřebuješ nějaký lékařský předpis?

Nepotřebovala jsem ani to. Stačila krátká zpráva o mé diagnóze, ale tu tady v Jedli měli z dob mé školní docházky. Prostě jsem jen přišla a začala rehabilitovat.

Autor: Radek Musílek

 




poslední aktualizace 26.02.2010

nahoru