Jedličkův ústav a školy ilustrace Jedličkův ústav a školy – kvalitní bezbariérová škola, která ucelenou rehabilitací připravuje děti a mládež s tělesným postižením k integraci do života. logo Praha
Jedličkův ústav a Mateřská škola a Základní škola a Střední škola, V Pevnosti 4, 128 41 Praha 2,
tel.: 241 083 233, e-mail: jus@jus.cz, IČO: 70 87 31 60
ilustraceO nás
ilustraceAktuality z Jedle
ilustraceNaše služby
ilustraceBezbariérové školy JÚŠ
Projekty a pravidelné aktivity
Centrum služeb Vyšehrad
Pronájmy volných prostor
Výběrová řízení a pracovní příležitosti
Podporují nás
Kontakty
110 let Jedličkova ústavu
Fotogalerie
Objednávání jídel
Mapa stránek

exkurze a zájezdy

Exkurze, zájezdy a výlety - nedílná součást komplexní péče o klienty v JÚŠ

Přívětivý jarní den 29. března 1913 se stal památný tím, že se začala psát historie Jedličkova ústavu v Praze. Do zrekonstruované budovy na Vyšehradě, která nesla přezdívku "Polsko", přijali prvního trvale tělesně postiženého svěřence. Díky prof. MUDr. Rudolfu Jedličkovi se pražský ústav svým pojetím péče o tělesně postižené odlišoval i od těch nejvyhlášenějších ústavů v zahraničí. Dosavadní ústavy sloužily totiž spíše jako azylová zařízení, kde postižení jedinci bez léčení, rehabilitace, výchovy a vzdělávání pouze živořili a přežívali. Prof. MUDr. Rudolf Jedlička od počátku odmítl tento typ azylové péče a díky tomu se stal zakladatelem nejen ústavu, který nese jeho jméno, ale i moderní koncepční péče o tělesně postižené.

Zásluhu na výjimečnosti pražského Jedličkova ústavu měl také pedagog a ředitel školy František Bakule. Vedle svých nekonformních názorů a postojů se proslavil snahou o koedukaci dětí tělesně postižených a zdravých a také nezvyklou koncepcí pro výchovu životem a prací k soběstačnosti. Tento učitel a ředitel značně názorově předstihl svoji dobu. Snad proto se tento výjimečný učitel dostal do názorového rozporu se školskými a církevními autoritami a byl nucen z Jedličkova ústavu odejít.




poslední aktualizace 26.02.2010

nahoru